
✑ Cursief
Stripfiguur
Eén van mijn guilty pleasures is het lezen van stripboeken. Ik ben van de eerste generatie die opgroeide met televisie en met de ruime beschikbaarheid van boeken in stripvorm. Mijn ouders uitte in mijn jeugdjaren een zekere bezorgdheid over hun oudste zoon die geen ‘echte boeken’ (zonder plaatjes) las, maar dat is later allemaal goed gekomen.
De interesse voor beeldverhalen is echter gebleven en dus deed ik mijzelf onlangs de nieuwste Asterix en Obelix in Lusitania (oktober 2025) cadeau.
De figuur waarmee ik mij identificeer in de verhalen over ‘het kleine dorp dat nog dapper weerstand biedt aan de overheersers’ is Panoramix, de druïde. Misschien omdat hij een oude, wijze man is met witte haren en zijn naam aangeeft dat hij het geheel overziet (‘panorama’). Maar vooral omdat hij een ‘ambtsgenoot’ is. De Keltische en Gallische druïdes waren de voorlopers van de priesters en predikanten voordat het christendom vaste voet aan de grond kreeg in Europa.

Druïdes waren raadgevers, rechtsprekers, bemiddelaars, helers, onderzoekers, leraren, verhalenvertellers.
Ik herken veel van hun praktijken en betekenis in mijn eigen predikantschap. Het enige dat ik niet heb en wel graag zou willen bezitten is het geheim van de toverdrank die mensen sterk maakt. Zodat niemand meer bevreesd hoeft te zijn en alle bedreigingen overwonnen kunnen worden.
Rein Brouwer
Bij de vieringen
Zondag 16 november 2025 om 10.00 uur
Voor de keuze van de lezingen voor deze zondag ben ik te rade gegaan bij het Oecumenisch Leesrooster. Dat geeft voor deze 9e zondag van de herfst als evangelielezing Lucas 20: 27-40 aan. Daar vertelt Lucas dat de Sadduceeën een fictieve (en ook zeer merkwaardige) casus aan Jezus voorleggen, die doet vermoeden dat ze hem in de val willen lokken.
De lezing uit het Oude Testament komt uit Exodus 3. Want in zijn reactie op de casus die hem voorgelegd is verwijst Jezus ernaar dat God zich aan Mozes bekend maakt als de God van Abraham, Isaäk en Jacob (Ex. 3:15). En hij constateert vervolgens dat God een God van levenden is. In de beide lezingen klinkt door dat alles er vanuit Gods perspectief anders uitziet dan vanuit menselijk perspectief.
ds Riek van Haeringen
——————————
Ik ben al eerder voorgegaan in Kerk aan Zee, maar voor wie zich afvraagt wie dat nu toch is die zondag voorgaat: mijn naam is Riek van Haeringen. Ik ben emeritus predikant. Samen met mijn man woon ik in Dronten, waar ik – naast verschillende vrijwilligersactiviteiten – ook nog als supervisor/coach enkele predikanten en geestelijk verzorgers begeleid. Ik ben gemeentepredikant geweest op Terschelling en in Hoogeveen en geestelijk verzorger in de GGZ in Den Dolder. Vervolgens was ik als docent beroepsvorming verbonden aan de PThU (locatie Kampen). Na mijn pensionering daar was ik ook nog tweemaal gedurende ongeveer een jaar ambulant predikant in Almere Haven.
✑ Algemene informatie
Autodienst
Zondag 16 november 2025
Henk van der Veen – Tel: 06 – 51 70 61 54
Stille Hulp
Voor ‘Stille Hulp’ mailt u naar: kjwolters21@gmail.com
Agenda
Hier vindt u de Kerk aan Zee Agenda
✑ Jaarprogramma 2025-2026
Hier kunt u het jaarprogramma van het kerkelijk jaar 2025-2026 van Kerk aan Zee Muiderberg en de Grote Kerk Muiden downloaden:
KaZ berichten: Jaarprogramma 2025-2026

✑ Diaconie
Zondag 16 november 2025 – Verzorgingshuizen
Als diaconale gemeente willen we omzien naar elkaar èn omzien naar de mensen in de eigen buurt en omgeving. In Florisberg vinden veel mensen uit Muiden en Muiderberg op latere leeftijd een nieuw thuis.
Naarderheem -met name gericht op herstel en revalidatie van ouderen, met extra aandacht voor complexe en langdurige zorgbehoeften- is ook zo’n plek.
Het is een mooie traditie geworden dat de kerken in Muiden en Muiderberg collecteren voor activiteiten in deze verzorgingshuizen.
U kunt daarbij denken aan een bijdrage aan een leuke middag, een dagje uit, aanschaf van materialen en nog veel meer. Zondag de 16e is de collecte bestemd voor activiteiten in de Florisberg. Op de 23ste zal de opbrengst naar Naarderheem gaan.
We hopen beide zondagen op een mooie opbrengst en hopen u te laten weten hoe deze bijdragen besteed werd!

✑ Film aan Zee
Ook het komend seizoen willen we een Film aan Zee avond organiseren. In het dorp wonen verschillende film- en documentairemakers.
We nodig één van hen uit om zijn/haar werk aan ons te laten zien en daarover met ons in gesprek te gaan.

Op donderdag 20 november 2025 verwelkomen we in Kerk aan Zee Catherine van Campen, twee keer genomineerd voor een Gouden Kalf en winnares van meerdere internationale filmprijzen. Ze heeft eerder een docu gemaakt over kinderen in een vluchtelingenkamp (Zaatari Djinn, 2016) en legt nu de laatste hand aan een nieuwe docu die nu als testscreening aan ons vertoont wordt. We gaan deze met haar samen bekijken.
De avond is gratis, maar we hopen op een vrije gift om de kosten op te vangen.
Waar: Kerk aan Zee Muiderberg.
Wanneer: Donderdag 20 november 2025.
Hoe laat: Vanaf 18.30 uur inloop voor soep en een broodje. Om 19.30 uur start de film.
Aanmelden: Bij Marielle Luif via e-mail: bezinningaanzee@

Over de nieuwsbrief:
Indien u de volledige nieuwsbrief toch graag wilt lezen kan dat.
Graag opgeven via nieuwsbrief@kerkaanzee.nl en u krijgt deze gratis toegestuurd.
Heeft u opmerkingen of info die u wilt delen,
laat het ons weten via nieuwsbrief@kerkaanzee.nl .
